Dyrektywa plastikowa w Polsce a produkcja sztućców
- Szczegóły
Jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych trafiają do śmieci jako odpady. Plastik zalega na naszej planecie, więc jedyną rozsądną decyzją jest wycofanie z produkcji wszelkiego rodzaju produktów z tworzyw sztucznych. Unia Europejska wprowadziła odpowiednią dyrektywę.
Dyrektywa plastikowa w Polsce a produkcja sztućców
Dyrektywa plastikowa wprowadzona w 2021 r. przez UE jest projektem, pozwalającym na zwalczanie nadmiaru produkcji szkodliwych dla środowiska wyrobów z plastiku. Chodzi o produkty z jednorazowego użytku, w tym sztućców, co jest sporym problemem dla gastronomii. Celem dyrektywy wprowadzonej 3 lipca 2021 r. była jak najbardziej słuszna, bo świat tonie w plastiku. Jednak czy zamienniki staną się bezpieczniejsze od tworzyw sztucznych? Dyrektywa plastikowa w Polsce nie weszła w życie i dlatego sprzedaż jednorazowych sztućców oraz innych wyrobów jest legalna. Nie udało się wprowadzić regulacji prawnych, ponieważ resort Ministerstwa Klimatu i Środowiska czekał na wytyczne KE. Projekt ma wejść w życie w lipcu 2022 r.
Sztućce ekologiczne
Sztućce ekologiczne są alternatywą dla plastikowych, ponieważ spełniają restrykcyjne wymogi prawne oraz oczekiwania społeczne odnoście produkcji plastiku. Wykonywane są ze specjalnych tworzyw, które łatwo podlegają procesom biodegradacji, recyklingu lub są wystarczająco trwałe, by służyć przez długi okres. Przedsiębiorstwo Zelan sp. z o.o. wspiera działania na rzecz ochrony środowiska i oferuje produkty stworzone w procesach, które zużywają minimalne zasoby energii oraz ograniczają emisję zanieczyszczeń związanych z przetwarzaniem plastiku. Wyroby są wygodne w codziennym życiu. To rozwiązanie sprawdza się w restauracjach i miejscach serwujących dania na wynos, ale równie chętnie korzystamy z nich w czasie spotkań przy grillu, czy kinderbali, bo zwyczajnie mamy wówczas mniej sprzątania. Plastik nie musi całkowicie zniknąć z naszego życia, jeśli będzie poddawany recyklingowi.